„Zdrowo jem, więcej wiem”
W roku szkolnym 2016/2017  nasza szkoła przystąpiła udziału w siódmej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt objęła patronatem honorowym Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pani Beata Biniecka, która realizuje ten projekt z klasą III C pod nazwą ,,Pomarańczki’’.

Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną.

Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.

Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Cały projekt jest podzielony na trzy sezony – jesienny, zimowy i wiosenny. Każdy z tych etapów zbudowany jest wokół tematu przewodniego i stanowi logiczną całość oraz jest oparty na podobnej strukturze, której stałymi elementami są: zajęcia lekcyjne, konkursy, promocja zdobytej wiedzy i Forum dla Rodziców .

W etapie jesiennym nauczyciel musi zrealizować ze swoim zespołem konkursowym 2 bloki zadań o tematyce prozdrowotnej. W pierwszym bloku zadań Pani Beata Biniecka przeprowadziła lekcje podczas której dzieci uświadomiły sobie, jakie cechy mają owoce i warzywa , jaką mają wartość odżywczą i jaką odgrywają rolę w codziennej diecie. Cała klasa wspólnie z nauczycielem w dniu 4.11.2016 r. przygotowała śniadanie złożone wyłącznie z produktów zdrowych i dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne. Wspólnie z nimi do śniadania zasiadła złota medalistka Olimpiady Paraolimpijskiej Pani EWA DURSKA. Razem z dziećmi przygotowała zdrowe drugie śniadanie. Podczas posiłku Pani Durska zapoznała jak ważne jest dobre odżywianie oraz uprawianie sportu. Pani E.Durska zachęcała uczniów do rezygnowania ze słodyczy i zjadania więcej warzyw i owoców. Podczas zajęć wykonywały dzieci sałatki, zwierzątka i ludziki z owoców lub warzyw. Uczniowie przygotowali przedstawienie pt. "Na straganie" na którym pięknie recytowały swoje role w rekwizytach przygotowanych przez nich. Również podczas zajęć informatycznych uczniowie wykonywali prezentację nt. zdrowego odżywiania.

Drugim zadaniem w etapie jesiennym do którego przystąpili uczniowie z klasy III C był konkurs na najciekawsze klasowe pisemko zachęcające do rezygnacji ze słodyczy. Zamiast nich uczniowie zachęcali do jedzenia owoców, warzyw , orzechów i pestek dyni lub słonecznika. Pracę rozpoczęli od wyszukiwania informacji w książkach, encyklopediach , czasopismach i Internecie. Tworząc klasowe pisemko korzystali z komputera i programu Word i Power Point. Podczas pisania używały różnych czcionek, kolorów , rysowały tabele oraz wstawiały zdjęcia. Rysowały również kredkami komiks, wycinały i wklejały. Wymyślały hasła, które zachęcą do jedzenia warzyw i owoców. Tworzyły łatwe przepisy kulinarne na zdrowe zamienniki słodyczy. Uczniowie nadali tytuł swojemu pisemku ,,Owocowe Wiadomości".

W strefie aktywności – zabawy na świeżym powietrzu zadanie polegało na zebraniu przynajmniej 5 pomysłów na gry i zabawy na świeżym powietrzu od każdego ucznia, zapisaniu pomysłów i wybraniu 10 najlepszych. Znalazły się tu takie zabawy jak: ciuciubabka, gra w klasy, berek, głupi Jaś, poszukiwacze skarbów.

Kolejne zadanie polegało na wypromowaniu wiedzy na temat warzyw i owoców, a także podjętych przez zespół działań na terenie szkoły. Z rozdawanych przez uczniów ulotek rodzice uczyli się jak planować posiłki i skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe . Również rozdawana była wśród rodziców gazetka "Owocowe Wiadomości" napisana przez uczniów klasy III C.

Koordynator projektu w szkole Beata Biniecka